Росія нарощує війська на кордоні з Україною замість заявленого відведення: головні ризики

За даними адміністрації президента США, РФ збільшила свою присутність уздовж українського кордону на цілих 7000 військовослужбовців за останні кілька днів

На тлі заяв Міноборони РФ про відведення військ від українсько-російського кордону, США та Великобританія заявляють про нарощування цих військ. У аналогічному ключі висловився міністр оборони України Олексій Рєзніков.

Про що говорять подібні заяви, що не стикуються? Чи зріс ризик ескалації або навпаки? Із цими питаннями портал "Коментарі" звернувся до експертів.

Відведення сил та засобів у якихось місцях – це елемент обману

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко впевнений, що ступінь готовності угруповання, яке сформувало РФ біля українських кордонів, збільшився. І що воно практично готове до застосування. Питання, на його думку, лише військово-політичне – коли його пустять в хід. Путін чекає на найбільш зручний момент.

"Вже є повідомлення щодо наведення понтонного мосту в Білорусі в рамках спільних навчань російських та білоруських військових. Мосту поруч із українським кордоном. Також відомо, що насправді збільшується, а не зменшується кількість російських військовослужбовців периметром українського кордону", – наголошує генерал.

За його словами, відведення сил та засобів у якихось місцях – це елемент обману. Відводити можуть, наприклад, із Криму, а готувати удар – із Білорусі.

"Незважаючи на те, що український та білоруський міністри оборони нещодавно поспілкувалися і начебто ситуація розрядилася, Москва може дотиснути Мінськ. Росії цікавий удар по Україні з півночі, бо таким чином "підставляється" Білорусь. А вже РФ "прийде на допомогу" у рамках Союзної держави, – пояснює Юрій Романенко. – Ще одним місцем атаки може стати ОРДЛО, куди росіяни завели останнім часом багато техніки, а також готують військовослужбовців ЧВК, щоби формувати казус беллі – привід для війни".

Ризик ескалації нікуди не подівся

Екс-спікер Генштабу ЗСУ, військовий експерт Влад Волошин вважає, що фактично відбувається не відведення російських військ від українських кордонів, а їхнє перегрупування.

"Як підтвердження цьому – 3-та та 150-та механізовані дивізії Південного військового округу, які перебували в Криму, зараз повертаються до місць постійної дислокації. У 150-ї мотострілецької дивізії це Новочеркаськ, а 3-й – Богучар-Валуйки. Тобто вони з Криму передислокуються до російсько-українського кордону", – пояснює експерт.

Він також наголошує, що відводити можуть не бойові, а логістичні частини та підрозділи російських військ. Ті, що готували посилені польові табори для навчань.

"Без цих частин можна розпочинати наступ. Вони не ударні. І можуть за потреби швидко повернутися, – зазначає Влад Волошин. – А ось війська Південного та Західного військових округів, схоже, повернулися на свої "зимові квартири", які розташовані неподалік українського кордону. Тож ризик ескалації нікуди не подівся".

Раніше на порталі "Коментарі" - Українці змінили ставлення до Росії: дані опитування .