Предмет обговорення чи розмінна монета: чим стане Донбас на переговорах Байден-Путін

Експерти впевнені, що Україна і Донбас обговорюватимуться на Женевському саміті, але особливих змін чекати не варто

Багато українців із нетерпінням чекають прийдешнього саміту американського та російського президентів. Якою буде зустріч Джозефа Байдена і Володимира Путіна в ракурсі війни на сході України, "Коментарі" запропонували оцінити експертам.

Фахівці припустили, чи є шанс на певні зрушення на Донбасі після завершення саміту і якою може бути їх ціна. Журналісти спробували дізнатися, чи не створюється зараз у світі відчуття, що Україна може стати розмінною монетою в цих переговорах.

"Путін хотів влаштувати "поділ світу" а-ля ялтинська конференція"

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко впевнений, що Україна в цілому і ситуація на Донбасі зокрема стануть одним із найважливіших питань на переговорах Байдена з Путіним.

"Важливо, що позиція України також буде представлена. Саме тому 7 червня відбулася телефонна бесіда між президентами Байденом і Зеленським. І прозвучало запрошення відвідати США. Тобто, Байден дає сигнал: ми переговоримо з РФ, уточнимо ряд моментів, а потім знову продовжимо спілкуватися з офіційним Києвом. Путін думав "порішати все" з Байденом, розділити з ним сфери впливу в світі. Але так не вийде", — підкреслює Ігор Романенко.

Генерал зазначає, що ще торік Путін хотів влаштувати "поділ світу" а-ля ялтинська конференція лютого 1945-го.

"У планах Путіна було влаштувати маленьку локальну звитяжну війну з Україною або країнами Балтії. Після чого зібрати ядерні держави на переговори. І поділити світ. Але пандемія коронавірусу, а потім і програш Трампа сплутали всі карти", — говорить експерт.

Зараз, на думку Ігоря Романенка, Путін намагається "дотиснути" Байдена. При цьому генерал упевнений, що у російського президента нічого не вийде.

"Ні вирішити питання Донбасу на своїх умовах (переписування Конституції України, вибори без контролю над кордоном, амністія, особливий статус і так далі). Ні взагалі що-небудь вирішити за рахунок України, — стверджує експерт. — Тому ніяких проривів з врегулювання конфлікту не передбачаю".

При цьому подібний статус-кво, запевняє Ігор Романенко, Україні навіть на руку. Ми продовжимо зміцнювати союз із США, з НАТО, модернізувати свої збройні сили і зміцнюватися. А Росія і далі буде слабшати під санкціями.

"Єдиний варіант, який міг би вирішити ситуацію на Донбасі в короткостроковій перспективі — тристоронні домовленості між США, РФ і Україною. Путін зобов'язується піти з Донбасу, а також знизити військовий потенціал Криму до рівня 2014 року. В обмін на це ми обіцяємо, що протягом 5-10 років на території України не будуть розміщуватися іноземні війська. Якщо вирішиться цей військово-політичний вузол, можна вже рухатися далі", — припускає фахівець.
"РФ ніколи сама не піде з окупованої частини Донбасу"

Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов вважає, що не Україна, а її положення стосовно НАТО може перетворитися на предмет торгу.

"Шанси на те, що переговори між США і РФ будуть успішними — мінімальні. Занадто багато у них розбіжностей в баченні подальшої глобальної світової політики, — пояснює експерт. — Тому очікувати якихось проривів у відносинах або їх перезавантаження, як мріє глава МЗС РФ Лавров, не варто. Буде обмін думками і те, про що говорив Путін — кожен намалює свої "червоні лінії". І для себе, і для інших країн. Подивимося, чи будуть точки перетину, зіткнення цих ліній. Що до України, то останні події говорять, про те, що козирем в переговорах США із РФ може стати статус нашої держави — член НАТО чи не член НАТО".

На думку Олега Жданова, гарантії з боку США (Україна не вступатиме в НАТО) можуть стати розмінною монетою, компромісом, за що Штати вимагатимуть від РФ певних поступок.

"Це може бути предметом торгів. Але партнерство з НАТО навіть не підлягає обговоренню, як і те, що Україна залишається у сфері впливу США. Як сказала одна конгресвумен: "занадто багато ми вклали в Україну, щоб тепер просто встати і піти". А ось просунутися в питанні вирішення конфлікту на Донбасі навряд чи вдасться", — прогнозує Олег Жданов.

Все тому, вважає експерт, що тут йде протистояння: хто буде впливати на зовнішню політику України, чий протекторат буде на території нашої держави — американський чи російський.

"І я не бачу можливості в цьому контексті домовитися, — стверджує полковник запасу. — РФ сама ніколи не піде з окупованої частини Донбасу. Не знаю, що треба запропонувати їй натомість такого роду важеля впливу на Україну. Не уявляю, щоб російські війська раптом взяли і вийшли з окупованих територій, повернувши нам контроль за кордоном. Росія буде кошмарити нас, поки ми самі не змусимо її піти".

Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, як, на думку експертів, буде будуватися діалог Байдена і європейських політиків під час візиту американського президента. Чи прозвучить українське питання з вуст глави Білого Дому, читайте в нашому матеріалі.

Також на порталі ви можете дізнатися про те, як бойовики ОРДЛО знущаються з українських військовополонених. Страшні подробиці повідомила одна з топових українських політикинь.