Підготовка до отримання західних літаків уже йде: експерти вказали на несподіваний нюанс

Західні літаки наблизять перемогу України, кажуть фахівці

У Повітряних силах ЗСУ кажуть: для перемоги Україні конче потрібні західні літаки. Тим часом у Британії піддали сумніву можливість передати Києву винищувачі навіть у найближчі роки. Чи дійсно передача передових літаків - не така проста справа, чи західним партнерам просто бракує політичної волі? Прокоментувати ситуацію видання запросило експертів.


На думку військового експерта Костянтина Машовця, авіація має свою специфіку.


“Підготовка пілота й освоєння нового типу літака займає достатньо часу. По суті це перенавчання пілотів на інший літак. Це складна техніка, з особливим режимом експлуатації і застосування”, - каже він.


Тож пропозиція британського оборонного відомства сконцентруватися на альтернативних засобах повітряного захисту - далекобійних ракетах та дронах - раціональна.


“Цілком узгоджене рішення, я так розумію, воно узгоджене між Британією та Україною щодо надання певних сил, засобів, які частково допоможуть вирішити завдання”, - коментує Машовець.


“Літаки будуть, за будь-яких обставин, - переконаний політолог Володимир Цибулько. - Авіація - це дуже складна технологічно галузь, тут мають бути інфраструктура й кадри. Вони з повітря не беруться. Швидше за все, що минулорічна програма підготовки пілотів, яку започаткував уряд США в травні, реалізується. Просто переміщення такої дороговартісної техніки потребує, в першу чергу, не стільки аеродромної інфраструктури, скільки протиповітряної оборони”.


На думку політолога, те, що українські сили оборони зараз поповнюються протиповітряними засобами, і є ознакою підготовки до переміщення на територію України дороговартісного авіаційного обладнання.


Чи дійсно без літаків ніяк?


Йти в контрнаступ можна і без літаків. Однак у такому разі нашій армії буде складніше.


“Тут питання у термінах, рівні ефективності. З літаками це було б робити набагато швидше”, - каже Машовець.


Поки що Україна отримує ремонтні комплекти до радянських літаків Су-27 і МіГ-29. Ці літаки не вирішують проблему переваги в повітрі, підкреслюють у Повітряних силах.


“F-16 - це масовий літак, - розповідає Цибулько. - А зараз відбувається перехід на інше покоління - F-22, F-35. Україна очікує пересісти на них. Ми маємо приклад Туреччини, яка дуже розраховувала на F-35, у зв’язку з купівлею комплексів С-400 у росії, США цю програму пригальмували. Якщо відновиться в Туреччині програма на F-35, то F-16 може бути передано нам з Туреччини”.