Переговори з терористами: до чого призведе "діалог" країн G7 і "Талібану"

Експерти кажуть, що цивілізованого суспільства не слід обманюватися на рахунок задуманого талібами

Лідери країн Великої сімки (G7) на віртуальній зустрічі обговорили ситуацію в Афганістані. Також політики нагадали "Талібану" про відповідальність за порушення зобов'язань щодо протидії тероризму, порушення прав людини, а ще — назвали умову визнання легітимності майбутнього уряду. "Коментарі" попросили експертів оцінити шанси на те, що таліби будуть дотримуватися виставлених умов. Фахівці спробували пояснити, яка країна здатна виграти від ситуації, котра склалася.

"Імовірність повного виконання талібами вимог G7 дорівнює нулю"

Експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич вважає, що шанс повного виконання вимог, які країни G7 виставили талібам, дорівнює нулю.

"Треба розуміти, що цей документ "Великої сімки" виник певною мірою, як "наша відповідь Чемберлену", якщо згадати історію радянського минулого. А саме — як відповідь G7 на фактично ультиматум талібів завершити евакуацію американських, європейських та інших громадян і союзників до 31 серпня, інакше будуть проблеми у військових "Великої сімки". На тлі фактичної втечі США із Афганістану, на тлі реальної катастрофи в питаннях евакуації, країни G7 просто зобов'язані були щось зробити, якось відреагувати, виставити якісь свої вимоги. Показати, що у них існує якась політика на афганському напрямі. В результаті народився такий набір вимог", — пояснює Ігор Тишкевич.

При цьому, продовжує він, якщо подивитися на заклик дотримуватися прав жінок, забезпечити право на освіту, то багато в чому це збігається з тим, що декларують самі таліби.

"Але якщо ми говоримо про вимоги забезпечити права меншин, жінок, як у країнах Європи, то цього, звісно, не буде. Якщо ж порівняти нинішні обіцянки талібів і політику "Талібану" 2001 року, різниця вже є, причому колосальна, — говорить експерт. — Тому, ще раз зазначу, ймовірність повного виконання талібами вимог G7 дорівнює нулю. Зате у керівників країн "Великої сімки" є можливість сказати, що таліби прислухалися до їхніх заяв".

Розмірковуючи на тему, яка із країн виграє від створеної в Афганістані ситуації, Ігор Тишкевич вважає такою Китай.

"Таліби не виставляють претензій Китайській Народній Республіці (КНР) щодо питання уйгурів, до того ж гарантують безпеку китайських інвестицій, декларували розвиток відносин із КНР. Китай заявив про те саме. На цьому тлі Китай є однією із держав, яка може увійти до Афганістану зі своїми грошима і отримати певну вигоду. До того ж, з огляду на специфіку Китаю, малоймовірно, що йому загрожуватимуть міграційні потоки з Афганістану", — пояснює експерт.

Тишкевич не виключає, що і Росія може спробувати увійти до афганської економіки. Але з огляду на попередню історію війни в Афганістані (ще за часів СРСР), це буде складніше. Плюс гостро стоїть питання міграційних викликів.

"Туреччина також може увійти, вона потихеньку це робить, але знову-таки є питання міграційних викликів. Тобто, крім Пакистану, є трійка держав, які так чи інакше виграють від нинішньої ситуації в Афганістані — Китай, Росія, Туреччина. Але найкращі позиції тут у КНР", — резюмує Ігор Тишкевич.
Світові уряди почали переговори з терористами всупереч переконанням

Ветеран, військовий і політичний експерт директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко звертає увагу на наступний факт: те, що G7 в принципі виставляє якісь умови талібам, означає, що діалог вже почався.

"Як в анекдоті — ось бачите, ви вже торгуєтесь. Якщо раніше мова йшла про те, що з терористичними організаціями в принципі не можна вести переговори, то зараз ми бачимо, як ця ситуації змінюється", — зазначає експерт.

Поведінка талібів, які намагаються в очах світової спільноти пом'якшити свій образ, постати більш ліберальними, прогресивними, ніж ми їх звикли сприймати — це, на думку Юрія Кочевенко, лише виверт. Мета — створення видимості легітимності, щоб отримати можливість участі афганського уряду, що складається в основному з "Талібану", в якомусь міжнародному співробітництві.

"Але все це напускне. Не варто цим обманюватися, — застерігає експерт. — Для ідеології цих людей останні тисячі років людської історії не мають значення. І думати, що останні 20 років, коли вони були відсторонені від влади, що-небудь змінили — наївно".

Юрій Кочевенко впевнений, що від створеної в Афганістані ситуації програють усі.

"Але деякі, як та ж Росія, можуть вважати себе якимись вигодонабувачами від цієї ситуації, — вважає експерт. — Як СРСР свого часу здавалося, що Ісламська революція в Ірані і повалення шаха, який був американським партнером, може бути в інтересах Радянського Союзу. Але насправді — ні. І в нинішній ситуації світ в цілому і РФ зокрема отримують черговий центр нестабільності, напруженості — звідки вони будуть поширюватися в інші країни та регіони".

Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, з якою особливою небезпекою американські військовослужбовці примудрилися зіткнутися на території Афганістану. Про побоювання Джозефа Байдена докладніше читайте в нашому матеріалі.

Також на порталі ви можете дізнатися про те, яким чином представники РФ збираються допомогти українцям, котрі залишилися в Кабулі та інших афганських містах.