Переговори та гуманітарні коридори: які є варіанти у новій фазі російсько-української війни

Чи піде Росія на укладання миру після санкцій та втрат в армії: пояснюють експерти

Росія, яка відкрито напала на Україну 24 лютого, зриває домовленості про евакуацію в "зелених коридорах", продовжує обстріл. Путін робить чергові загрозливі заяви. Чи є шанс до чогось домовитись у таких умовах?

На умови агресора точно не готові йти ні наша влада, ні наш народ.

Політолог, експерт з питань російської агресії проти України Віктор Каспрук упевнений: будь-які домовленості з РФ не означають, що вона їх виконуватиме – або виконуватиме повністю.

"Ми пам'ятаємо, як росіяни розстрілювали у серпні 2014-го наших військових в Іловайську, хоч були домовленості про "зелений коридор". РФ завжди хоче виступати із позиції сили. Чує лише себе. А тому зараз, як і раніше, "розгойдує" українську сторону. У тому числі не даючи провести евакуацію цивільних. Кремлю важливо, щоби мирне населення залишалося на території боїв. Так, як каже агресору, він може більш ефективно примушувати українську владу до переговорів на своїх умовах. Фактично – до капітуляції", – пояснює політолог.

За його словами, важливо розуміти, що у російсько-українській війні намітився перелом. Незважаючи на те, що ми не можемо поки що видавити агресора з нашої території (переважно через домінування супротивника в повітрі), ми вже відбиваємо низку населених пунктів, очищуємо свою територію.

"Росія ж хоче переговорів із позиції, що Україна начебто програла. І має йти на всі умови, що висуваються Кремлем. Умови, на які ми піти не можемо (Крим, ЛДНРія у межах Донецької та Луганської областей, позаблоковий статус та роззброєння України). Гіпотетичні поступки мають бути обумовлені нашими партнерами. Москва навіть після всіх звірств, що накоїла, сподівається зберегти обличчя. Хоч обличчя там давно нема – морду агресора вже розгледів увесь світ. Але на умови агресора точно не готові йти ні наша влада, ні наш народ. Тим більше зараз – після всіх звірств, що наробили росіяни, після того, як увесь світ утворив фактично антипутинську коаліцію. До того ж час працює на нас. Хоч ми й страждаємо через обстріл агресора", – зазначає Віктор Каспрук.

Він наголошує, що керівні кадри путінського оточення розуміють, куди все йде. Якщо санкції триватимуть ще хоча б пару місяців (не кажучи вже про їх посилення) – Росія на десятиліття відкотиться назад в економічному плані.

"Але для того, щоб Росія повністю усвідомила, що вона програла – час ще не настав. А остаточні домовленості слід формувати саме після такого розуміння, – каже експерт. - Ну, а те, що переговори продовжуються, - абсолютно правильно. Ми хоча б можемо позначити свої позиції та зрозуміти, на які поступки вже готова йти РФ. Нині нам важливо не здавати свої позиції. Тому що потім ми відіб'ємо значно більше".
Зеленський більше розраховує не на переговори, а на Захід як фактор тиску на Росію

Заступник директора Українського інституту політики Кирило Молчанов нагадує, що домовленості про гуманітарні коридори раз у раз зривалися, починаючи з 2014-го. Кожна зі сторін погоджувала вихід, а коли він зривався, звинувачувала протилежну сторону у невиконанні взятих на себе зобов'язань.

"Такий пінг-понг спостерігаємо роками. Погано те, що страждають, як правило, мирні громадяни, які не можуть покинути зону бойових дій. І, власне, відбувається гуманітарна катастрофа. Тож поки що в мене мало оптимізму щодо гуманітарних коридорів у цій – новій – фазі війни", – зізнався експерт.

Не відчуває він особливого оптимізму і щодо переговорного процесу.
"Виходячи з того, що Путін вже двічі заявив – і канцлеру ФРН Шольцу, і президенту Франції Макрону – що російську так звану "військову операцію" в Україні буде доведено до кінця, я сумніваюся, що є точки дотику в переговорах. Думаю, Путін чудово розуміє, що навіть якщо він піде зараз на поступки Заходу та Україні, жодні санкції з РФ у найближчому майбутньому зняті не будуть. Що може його спонукати до поступок? Напевно збільшення втрат збройних сил РФ на українському фронті. Можливо, масові соціально-економічні потрясіння в Росії, які виллються у масові протести проти цієї влади та цієї війни. Але поки що цього не спостерігається", – зазначає експерт.

Він також звертає увагу, що Росія висуває умови, які не прийнятні для України. Але й Україна діє так само.

"Нагадаю, що, за неофіційною інформацією, наша делегація спочатку вимагала від РФ вивести війська з наших територій – без будь-яких умов. Зважаючи на те, що делегація України, скажімо так, демонструє не надто бажання розмовляти (довго їдуть до Білорусі, хоч дістатися туди можна за 2-3 години), мені здається, Зеленський більше розраховує не на переговори, а на Захід – як фактор тиску на Росію. Або ж на ослаблення наступальних процесів РФ. Щоб воно спочатку захлинулося (що ми частково спостерігаємо на низці ділянок), а потім почало сипатися", – каже Кирило Молчанов.
Україні потрібно дати Росії зрозуміти, якою може бути ціна недотримання слова про "зелені коридори"

Кандидат політичних наук, політичний експерт Дмитро Гаврилюк розмірковує так:

"Коли ваш візаві – це російська "помийна" федерація, чим закінчиться той чи інший раунд переговорів відомо заздалегідь. Нічим. Думаю, Україні треба дати Росії розуміння, якою може бути ціна недотримання слова про "зелені коридори". Наприклад, оточити їх військових і запропонувати вийти таким "коридором", але при переході різко передумати – і відплатити за Іловайськ".

Експерт не виключає, що можна очікувати на переговори росіян з американцями, за підсумками яких США можуть дати "гарантію" не вступу України до НАТО і не постачання сюди наступального озброєння.

"Зеленський вже раніше у своєму "зверненні" до головного КГбіста РФ Путіна недвозначно дав зрозуміти, що тому не слід боятися, що Україна вступить до Альянсу. Принаймні, у найближчому майбутньому. Водночас навряд чи можливо, щоб Україна пішла на абсурдну вимогу знищити або віддати назад озброєння, яке нам надали закордонні партнери", – вважає Дмитро Гаврилюк.

Водночас, він не виключає, що через тиждень можна досягти домовленості про гуманітарні коридори та тимчасове припинення вогню.

Як повідомляв портал, на Росію стрімко опускається санкційна та цензурна залізна завіса. Захід опускає його зі свого боку. Росія – зі своєю. Чи є шанс, що такі заходи змусять самих росіян знести цю владу, що з'їхала з котушок: пояснили експерти.