Ліквідація лідера "Аль-Каїди": на що це може вплинути і про що може говорити це повідомлення

Якщо нам показують результати ліквідації світових терористів, то справи на внутрішній арені зовсім погані - Світлана Кушнір

Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати ліквідували лідера "Аль-Каїди" Аймана аль-Завахірі в Афганістані. Про що свідчить це повідомлення? Чи немає відчуття, що весь світ зараз – що порохова бочка, що ми на порозі чи тотальної війни, чи глобальних безпекових угод?

Політичний експерт Світлана Кушнір не сумнівається: якщо нам показують результати ліквідації світових терористів, то справи на внутрішній арені зовсім погані – і треба перекривати негативні події та явища гучним позитивом та перемогами.

"Саме в такому ракурсі і розглянемо інформацію Джозефа Байдена про ліквідацію ватажка терористичної організації Аль-Каїда Аймана аз-Завахірі в Кабулі 1 серпня, – впевнена експерт. – З минулого року, коли було виконання рішення Адміністрації Білого дому про повне виведення американського військового контингенту, на території Афганістану, яку контролює Талібан, не залишилося жодного військового війська США. Як же велося стеження за переміщенням глави Аль-Каїди і коригування для найточнішого влучення в будинок, де аз-Завахірі гуляв на балконі і прийняв смерть від американських дронів, залишається загадкою. Але хто зараз звертатиме увагу на деталі, якщо Айман аз-Завахірі, який підхопив управління терористами у 2011 році після ліквідації Усами бін Ладена, і будучи його особистим лікарем – переможений".

Тепер про те, на що ця смерть вплине. За словами Світлани Кушнір, системні терористичні організації, на кшталт олдскульної Аль-Каїди, вже давно змінили стратегію внутрішньої організації.

"Так, центральне управління Завахірі Аль-Каїдою вже багато років критично не впливало на три великі "рукави" у Сирії, Південній Азії чи Африці. Наприклад, послідовники Аль-Каїди в Сирії - це потужне угруповання Тахрір аш-Шам, в Південній Азії це Ісламська держава, а на під впливом і контроль терористів Аш-Шабаб в Африці потрапляють так чи інакше території 49 держав, включаючи такі, як Сомалі. , Нігерія, Сенегал та інша, – пояснює експерт. – Зараз у самому Талібані все скажемо так, технічні питання щодо смерті Аймана аз-Завахірі будуть адресовані голові МВС Хаккані. Той факт, що американці змогли дістати через 21 рік одного з організаторів терактів 11 вересня, явно послабить позиції самого Хаккані, що, у свою чергу, може запустити внутрішні дебати та зміну персонажів на ключових постах у талібів".

Світлана Кушнір акцентує, що для Аль-Каїди смерть Завахірі - це новий виток боротьби за владу і "спадщину Усами бін Ладена", що, у свою чергу, може послужити і в плюс для ситуативного ослаблення терористичних груп, поки вони з'ясовуватимуть, хто з них гідний. зайняти місце, що ще не охололо від Завахірі.

"Якщо повернутися до політичних плюсів для Адміністрації Джо Байдена, то США штормить через напружену ситуацію, пов'язану азіатською поїздкою спікера Палати представників США Ненсі Пелосі. Її візит на Тайвань , що анонсується і бурхливо обговорюється, може викликати військове зіткнення США і КНР. Тим часом, Байден знову хворий на коронавіпус, віце-президента Харріс не бачили на людях вже три дні, економічний блок демократів завзято заперечує внутрішні проблеми у вигляді рецесії, що стартувала, а в цей час 45% власників малого бізнесу заморозили найм нових співробітників. Ну, а вчорашня новина від Безоса та Амазон про те, що вони звільняють одразу 100 тисяч співробітників – взагалі шокувала як республіканців, так і демократів. Масла у вогонь підлила ще право-консервативна відома письменниця Енн Коултер, яка заявила, що Україна є частиною Росії, а політистеблішмент США нібито тривалий час провокував Путіна на агресивні воєнні дії. Це та сама Коултер, яка в березні на тлі кривавої навали росармії на території України, звернулася до Путіна з вимогами ввести війська до Мексики, щоб нагадати хоча б так, будучи в черевці США про загрозу та штурм кордонів американської держави тисячами нелегальних мігрантів", – Світлана Кушнір перераховує виклики для Білого дому.

Поставте себе, продовжує вона, на місце Байдена. Щоб ви робили в такому разі?

"Якби ви були американським демократом, та ще напередодні осінніх виборів, то ви дістали б, як ми говоримо "методичку попередників". А там чорним по білому записаний сценарій 2011-го року президентських перегонів для другого терміну Барака Обами. Весь 2011-й був насичений повідомленнями про ліквідацію організаторів та причетних до терактів 11 вересня 2001 року. Так, у травні американський спецназ ліквідував ватажка Аль-Каїди Усаму бін Ладена, потім була низка повідомлень, що на території Афганістану знищено десятки малих груп терористів. У вересні усунули ще одного алькаїдівця, причетного до терактів у США. А фактично, напередодні дня голосування (вибори відбулися 06.11.2011), у двадцятих числах жовтня, Обама оголосив про те, що усунув і лівійського лідера Муаммара Каффаді. Ці події були сприйняті в американських ЗМІ та суспільстві як перемога на тероризмом, що своєю чергою підняло рейтинг Обами і його було обрано на другий термін, – нагадує Світлана Кушнір. – Вважаю, що політтехнологи та консультанти штабу Демпартії вирішили, що можна й зараз використати цю тактику перемог над "всесвітнім злом". Тим більше, що є гостра необхідність перекрити скандали та негатив в інформаційному полі, а також рятувати рейтинг демократів, що падає, перед виборами до Палати представників і Сенат США".

Політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі припускає, що вбивство лідера терористичної організації не гарантує кардинальних наслідків.

"Після вбивства Усами бен Ладена в 2011 р. ситуація для американців в Афганістані не змінилася ні на кращий, ні на гірший бік. Місце Завахірі займе хтось інший, а Афганістан продовжить перебувати під владою талібів", – прогнозує експерт.

Він не вважає, що настає тотальна війна. І наголошує, що локальні конфлікти існують у всьому світі останні кілька століть.

"Просто Україні не пощастило – і ми перетворилися на одну з таких "гарячих точок" за нинішніх історичних умов, – пояснює Георгій Кухалейшвілі. – Напруженість у відносинах тих же Китаю та Тайваню існує з 1949 року – і справа двічі доходила до зіткнень на морі, артилерійських дуелей. Суперечності між сербами та албанцями у Косові виникали неодноразово з моменту припинення фази активних бойових дій у 1999 році".

Політтехнолог, боєць ЗСУ Петро Охотін вважає, що конфлікти, що розвиваються, по всьому світу говорять про становлення нової світової архітектури.

"Високотехнологічна зброя є фактором стримування геополітичних гравців від ведення бойових дій на території великих гравців. Однак дозволяє державам створювати гарячі точки на теренах, менш залучених до військових альянсів, – пояснює експерт. – Тому ми не бачимо прямих зіткнень між, скажімо, США та Китаєм. Проте бачимо загрозливі знаки на Тайвані. Україна через російську агресію теж стала таким полем битви. І нам потрібно через це протистояння отримувати доступ до нових технологій озброєння та модернізувати економіку відповідно до нових умов".

На думку Петра Охотіна, зараз нам як ніколи цікавий досвід ФРН та її політики часів холодної війни, а також кейси взаємодії Південної Кореї та Ізраїлю із Заходом.

"Світова смута закінчиться. І нам важливо бути серед партнерів-переможців, – упевнений експерт. – Те, що війна ведеться на нашій території, дає українській владі та суспільству право чітко говорити про те, що Росія має набути статусу держави-терориста як учасник спроби переділу миру на принципах та в союзницьких відносинах з країнами, де нехтують дотриманням прав людини та свободи слова. Так, розмова про цінності нашого часу перетік на поля битви в гарячих точках".