Єврокомісар закликав ЄС конфіскувати заморожені активи Росії для відшкодування Україні

Дипломатичні кола ЄС зараз оцінюють економічні та фінансові ризики конфіскації російських активів і передачі їх Україні

Європейський Союз має вивчити можливість застосування більш рішучих заходів, таких як конфіскація заморожених активів Російського центрального банку, щоб компенсувати збитки Україні. Про це заявив Валдіс Домбровскіс, єврокомісар з економіки, в інтерв'ю Bloomberg.

"Ми, безумовно, повинні ретельно розглянути всі варіанти", - зазначив він.

Він підкреслив, що міжнародне право передбачає принцип, за яким агресор несе відповідальність за завдані ним руйнування.

"Тому ми повинні знайти способи змусити Росію компенсувати шкоду, яку вона завдає Україні", - додав він.

Як повідомляє Bloomberg, дипломатичні кола ЄС зараз оцінюють економічні та фінансові ризики конфіскації російських активів і передачі їх Україні. Це питання стало особливо актуальним у зв'язку з можливістю скорочення або припинення підтримки США після інавгурації Дональда Трампа.

До цього часу ЄС і країни "Великої сімки" використовували кошти, отримані від заморожених російських активів на суму близько 300 мільярдів доларів, для фінансування допомоги Україні. В рамках плану "Великої сімки" була розроблена схема, за якою ці кошти йдуть на підтримку кредитного пакета на 50 мільярдів євро для Києва.

Euroclear, брюссельська клірингова компанія, володіє найбільшим пакетом заморожених активів Росії на суму 180 мільярдів євро. Генеральний директор компанії Валері Урбен попередила, що конфіскація цих активів може мати ризики.

Декілька країн ЄС, зокрема Німеччина, Бельгія та Люксембург, а також Європейський центральний банк, все ще висловлюють занепокоєння, що конфіскація може порушити принцип державного імунітету за міжнародним правом, а також мати негативний вплив на роль євро як резервної валюти і фінансову стабільність єврозони.

Домбровскіс заявив, що будь-які дії повинні мати "юридичне обґрунтування", щоб уникнути можливих судових позовів і водночас зберегти фінансову стабільність.

"Ми вже зробили важливий крок, заморозивши ці активи, і виникало питання щодо впливу на фінансову стабільність і наслідків для євро. Однак ми бачимо, що ці ризики не здійснилися", - підкреслив він.

ЄС вже є одним з найбільших донорів для України, включаючи пакет допомоги на 50 мільярдів євро на період 2024-2027 років, який надається окремо від кредиту, підтриманого країнами G7.

Портал "Коментарі" раніше писав, що українські чиновники турбуються, що обіцяні кошти — 50 мільярдів доларів — цього року можуть не надійти до України.