Росії не цікаве захоплення українських територій та вторгнення, вона хоче контролювати Україну
Іноземні ЗМІ описали чотири можливі сценарії наступу Росії на Україну. Який з варіантів найімовірніший і чому? Чи може Україна розраховувати на реальну підтримку Заходу у разі російського вторгнення – чи то будуть лише санкційні відповіді на агресію Кремля? Як можуть розвиватися події навколо ОРДЛО?
Реальної загрози вторгнення на даний момент немає
Експерт з питань сектору оборони та безпеки, полковник СБУ у відставці Олег Старіков вважає, що у разі відкритої російської агресії Україні не варто розраховувати на підтримку Заходу у вигляді збройних сил. Але варто – у вигляді додаткових озброєнь, бойової техніки, спеціальних озброєнь, передачі розвідувальної інформації.
"Дипломатична підтримка також буде, зокрема, нові антиросійські санкції. Економічна – під великим питанням. Якщо є збройний конфлікт, жодні кредити, лізинги тощо не надаються, тому що завжди можливий форс-мажор", – пояснює Олег Старіков.
При цьому власне прямий напад Росії вважає малоймовірним. Відповідно – малоймовірними та всі чотири відповідні сценарії, представлені іноСМІ.
"Це все – з галузі домислів та фантастики. РФ щодо України, безумовно, завжди є потенційною загрозою. Але реальної загрози вторгнення наразі немає. Тому що немає політичних передумов для агресії. Як говорив прусський воєначальник, військовий теоретик та історик Карл Філіп Готтліб фон Клаузевіц: "Війна – продовження політики, лише іншими засобами". А російська політика на цьому етапі цілком вирішує свої завдання і без відкритої війни", – зазначає експерт.
При цьому, продовжує він, РФ попередила, що буде вжито жорстких заходів, якщо Україну вживуть у НАТО, або якщо відбудеться освоювання української території інфраструктурою Альянсу.
"Нині мій прогноз такий. Якщо Україна та РФ не підуть на виконання Мінських угод, то Росія почне у прискореному порядку інтегрувати ОРДЛО, – попереджає Олег Старіков. – Видача паспортів там триває вже близько року. Наразі видано від 500 до 600 тисяч. Наступного року половина населення ОРДЛО вже матиме громадянство РФ. З усіма витікаючими. Прискорюється і економічна інтеграція непідконтрольних Україні частин Донецької та Луганської областей до РФ. Йде запуск металургійного комплексу з допомогою російських ресурсів. Нещодавнім указом президента Путіна продукція ОРДЛО може відкрито заходити на російський ринок. Швидше за все, влада РФ спробує підтягнути рівень життя в ОРДЛО до рівня життя Ростовської області. Паралельно триває процес політичної інтеграції. Жителі ОРДЛО у вересні брали участь у виборах до Держдуми РФ. Нещодавно "керівництво" т.зв. "ДНР" та "ЛНР" прийняли до партії "Єдина Росія". Не здивуюся, якщо до 2024 року (рік виборів президента РФ) майже все доросле населення ОРДЛО матиме російські паспорти та перебуватиме в "Єдиній Росії". А це вже – повна економічна та політична приналежність до РФ. І що цьому має намір протиставити українська влада?"
Росії не потрібна територія, їй треба впливати на українську внутрішню політику
Експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич вважає, що у наведених варіантах немає найбільш реального, який реалізується зараз. А саме – комплексно-політичний тиск на зміну політики України.
Він наголошує, що всі варіанти, про які повідомляє defensenews, засновані на тому, що РФ потрібна територія.
"Але їй це не потрібне, – упевнений Ігор Тишкевич. – Їй треба впливати на українську внутрішню політику у короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі. І територія тут ні до чого. Тією чи іншою мірою як реалізація російської політики ескалація можлива за кожним із чотирьох варіантів. Але з погляду самодостатніх варіантів (що Росії саме це треба, а не що інше), всі наведені прогнози – марення божевільного. Для РФ найважливіше – не дати Україні вийти з орбіти російської політики. А бажано наблизити Україну до себе. Не так з погляду настроїв суспільства (хоч у майбутньому це можливо), як з погляду кордонів можливості прийняття рішень українською владою. Щоб РФ залишалася і з кожним роком посилювалася як фактор, що впливає на внутрішньоукраїнську політику".
Саме у такому ракурсі варто розглядати все, що робить Росія, вважає експерт.
"Давайте згадаємо про енергетичну кризу, про концентрацію російських військ біля українських кордонів. Ми маємо два серйозні виклики. На цьому етапі для РФ важливо, щоб Україна витратила на вирішення цих викликів бюджетні гроші, – пояснює Ігор Тишкевич. - Та ж мобілізація, про ймовірність якої вже говорилося, досить дорогий захід. Особливо взимку. А енергетична криза призвела до того, що через брак вугілля Україна змушена використовувати як паливо природний газ – за нинішніх цін на нього! Вже утворився явний дефіцит електроенергії. І перспективи дефіциту будь-якого палива у лютому (газу, вугіллю, електроенергії). І Росія може вийти з чудовою пропозицією: купуйте ті чи інші енергоресурси у нас – чи т.зв. "ДНР" та "ЛНР". Другий варіант для РФ навіть сприятливіший, бо Україна тоді входить у прямий контакт із сепаратистами. А Росія вказує, що не є стороною конфлікту".
Якщо дивитися так, все досить комплексно з погляду політичного тиску. І військова складова тут лише хід, акцентує експерт.
"Ну, а якщо гіпотетично допустити ймовірність вторгнення (хоч я не бачу логіки в цьому з озвучених вище причин), чи готові США, що перебувають у протистоянні з Китаєм, воювати з РФ, яку намагаються зробити нейтральною до КНР? Чи готові воювати з Росією Польща, Німеччина? Максимум, що буде – це певна політична реакція, а також озвучена Байденом допомога країнам Східної Європи, які є членами НАТО. А східний фланг НАТО закінчується на кордонах України, – констатує Ігор Тишкевич.
Як повідомляв портал "Коментарі", названо чотири можливі сценарії російського військового вторгнення в Україну.