Домовленості США з Україною та РФ: що не сподобалось Зеленському

Одним із ключових пунктів переговорів стала домовленість про заборону ударів по енергетичній інфраструктурі України та Росії

У результаті переговорів у Саудівській Аравії було оприлюднено дві окремі заяви: одна стосувалася домовленостей між Україною та США, інша – між США та Росією.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.

"Ми досягли домовленості щодо забезпечення тиші на морі та безперешкодного судноплавства. Ми вдячні американській стороні за цей результат, а також за увагу до питань інфраструктури", – зазначив Зеленський.

Одним із центральних пунктів переговорів стала заборона атак на енергетичні об'єкти як України, так і Росії. За словами президента, Київ передав США список стратегічних інфраструктурних об'єктів, які потребують особливого захисту.

"Американська сторона вважає, що припинення атак на енергетичну інфраструктуру стосується й інших цивільних об'єктів. Якщо не буде ударів по енергетиці – це вже значний результат", – підкреслив глава держави.

Крім того, було погоджено механізми контролю за виконанням угод, передбачаючи можливість залучення до моніторингу третіх країн, зокрема Туреччини та європейських партнерів. Окремо обговорювали питання повернення українських військовополонених, цивільних заручників і незаконно депортованих дітей.

"Окремий пункт нашої заяви – допомога Америки у поверненні дітей, військовополонених і цивільних осіб", – зазначив Зеленський.

Українська сторона не погодилася включити до спільного документа питання щодо сприяння Росії в транспортуванні агропродукції, розглядаючи це як послаблення санкцій.

"Ми цього не допустили, оскільки це послабило б наші позиції", – пояснив президент.

Зеленський також висловив занепокоєння тим, як прийняті рішення будуть реалізовані, та очікує на детальний звіт від міністра оборони Рустема Умєрова після його повернення із Саудівської Аравії.

"Міністр оборони поцікавився у американської сторони, коли ці домовленості можуть вступити в дію. Вони вважають, що після офіційного оголошення з боку США можна буде розпочати їх імплементацію. Однак довіри до Росії немає, хоча ми підходимо до цього конструктивно і будемо виконувати свою роботу", – наголосив Зеленський.

Президент також висловив думку, що Сполучені Штати поки що не зможуть забезпечити повний моніторинг дотримання перемир’я. Він вважає, що технічних можливостей України, США та європейських партнерів вистачить для спостереження за ситуацією.

"Але все ж є технічні нюанси. Американці мають достатньо високий рівень технологічних можливостей, щоб відстежувати події як на морі, так і в повітрі. Ми завжди знаємо, коли запускається ракета, а американські супутники здатні фіксувати підготовку до запуску балістичних ракет", – підсумував Зеленський.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що Умєров озвучив ключові домовленості між США та Україною в Саудівській Аравії. Міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що Україна та США провели двосторонні технічні консультації, результатом яких стали домовленості щодо безпечного судноплавства та заборони ударів по енергетичній інфраструктурі.

Рустем Умєров у Facebook заявив, що переговори зосереджувалися на забезпеченні безпеки критичної інфраструктури, судноплавства в Чорному морі, а також звільненні полонених і поверненні українських дітей, насильно вивезених до РФ.