Внутрішньополітичний прогноз для України: які важливі події очікують країну в серпні

Експерти вважають, що однією з найбільш значущих подій для держави стане 30-річчя Незалежності

Видання "Коментарі" звернулося до експертів, щоб дізнатися, які важливі внутрішньополітичні події очікують Україну в серпні і як буде діяти влада та її опоненти.

30-річчя Незалежності - відправна дата в розумінні майбутнього

Політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак вважає, що серпень буде рубіжним як в геополітичному, так і у внутрішньополітичному вимірі.

"По-перше, нас очікує перезавантаження процесу мирного врегулювання ситуації на Донбасі, адже і так зрозуміло, що йдуть інтенсивні закриті переговори між основними гравцями. За відправну точку можна вважати заяву канцлера Німеччини Меркель про необхідність імплементації Україною формули Штайнмайера. Можливо, завісу відкриє зустріч Байдена і Зеленського 30 серпня, але зараз в американо-українських відносинах справжні "гойдалки".
По-друге, серйозною подією буде "Кримська платформа" (23 серпня), метою якої стане інформаційне утримання теми окупації РФ півострова і зміцнення союзницьких зв'язків. Участь країн у платформі стане показником реального бажання консолідувати зусилля щодо стримування агресивних намірів РФ.
По-третє, є певні побоювання, що серпень може ознаменуватися новим гібридним ударом РФ, яка бажає показати "неспроможність" і "крихкість" української державності і територіальної цілісності в період святкування 30-річчя Незалежності", - зазначає експерт.

На його думку, згадка Путіним у своєму історичному опусі про острів Зміїний, який був переданий СРСР в 1948 році Румунією, може стати підготовкою до реалізації деяких дестабілізаційних дій у Чорному морі.

Неадекватна ж реакція української влади на нову загрозу і поле конфлікту може стати тригером для серйозної внутрішньополітичної напруги, адже суспільству можуть піднести дії влади як "капітуляцію", попереджає Олег Постернак.

"Що стосується внутрішньополітичних подій, то 30-річчя Незалежності - відправна дата в розумінні майбутнього, - впевнений він. - Власне, Україна повинна сама собі дати відповідь на такі питання як "ідентичність", "євроінтеграція", "вступ в НАТО", "національна безпека і оборона", "громадянське суспільство", "інноваційна економіка". Відрадно, що нинішня влада десь відчуває тренд і вимоги епохи завдяки таким проєктам як цифровізація і "Велике будівництво". До Дня Незалежності планують запустити "дорогу єдності" довжиною 1392 км, відкрити кілька значущих інфраструктурних об'єктів, які будувалися десятиліттями раніше".

Але десь влада і недооцінює значимість такої галузі як ефективна соціальна політика, тарифне питання, вважає експерт.

"Незграбні і половинчасті дії в двох останніх галузях створюють найбільший ризик соціальної напруги і електоральної низхідної динаміки, - говорить Олег Постернак. - Десь це відчувається нинішньою владою (помітно з питання тарифів на електроенергію), але тут потрібен саме комплексний стратегічний підхід щодо підвищення рівня життя. Потрібно зрозуміти раз і назавжди, що фортеця Української держави зараз не тільки в культурно-мовному маркері і бойовій армії, а й у високому рівні життя і динамічно розвиненій економіці, що автоматично розширює впевненість у завтрашньому дні і зводить будь-які руйнівні політичні операції нанівець. Саме це - страховка від подальших випробувань на міцність (а вони будуть)".
Основними позитивними напрямами влади будуть проєкт "Велике будівництво", земельна реформа та її плоди

Політолог Петро Охотін основними "ягідками" серпня вважає День Незалежності, який ознаменує старт політичного сезону, а також зустріч Зеленського з Байденом.

На думку експерта, правляча партія "Слуга народу" буде посилювати роботу в регіонах.

"Коаліція з мерами та місцевими елітами їм потрібна для втілення в життя закону про деолігархізацію, - пояснює політолог. - Без союзників на місцях така боротьба буде дуже важкою. Основними позитивними напрямами влади будуть проєкт "Велике будівництво", земельна реформа та її плоди. Фактором ризику є третя хвиля пандемії, про яку вже говорять світові ЗМІ. Іншим неприємним сюрпризом може бути тиск Заходу за формулою Штайнмайера: тут ми можемо знову побачити у заголовках ім'я ексголови МВС Арсена Авакова, який буде нагадувати про свою роль на переговорах у Парижі в 2019 році".

Політична сила п'ятого президента Петра Порошенка - "Європейська солідарність" - буде, на думку Петра Охотіна, працювати на створення образу свого лідера як керівника армії. І, швидше за все, зробить акцент на Марші захисників. Питання - чи згодні будуть організатори Маршу здати свої позиції і підіграти амбіціям політика.

"З кінця серпня очікую активність ОПЗЖ і "Батьківщини" щодо критики тарифів, - прогнозує політолог. - Соціальні гасла - ключовий лейтмотив їхніх дій".

Раніше експерти озвучили економічний прогноз для України на серпень.