В Україні анонсували закон про національні спільноти: що це і навіщо
Експерти пояснили, що таке національні спільноти та які перспективи/ризики документ про них несе для України
Президент Володимир Зеленський у вівторок, 13 липня, повідомив, що в Україні можуть з'явитися національні спільноти. Відповідний законопроєкт нібито вже знаходиться на стадії повноцінної розробки. "Коментарі" запитали в експертів, чому цей документ може бути важливим і що саме в ньому слід прописати.
Також фахівці пояснили, які ризики може нести такий проєкт закону, і чи варто його дійсно чекати (а не розцінювати, як просто розмови).
"Міняти закон, але при цьому зберегти контент відповідних норм у Конституції, виглядає диспропорцією"
За словами політтехнолога, керівника Центру політичної розвідки Олег Постернака, потрібно розуміти, що саме маніпулятивні спекуляції навколо теми прав мовних і національних меншин стали однією з ідеологічних платформ виправдання наступальних маневрів РФ у 2014 році.
Інша справа, акцентує Олег Постернак, що одним із мотивів прийняття закону сам президент називає бажання відійти від загальноприйнятого формулювання "національна меншина", замінивши його на "національну спільноту". Однак Конституція України (статті 10, 11, 53, 92, 119) використовує вираз "національна меншина". Тому змінювати закон, але при цьому зберегти контент відповідних норм у Конституції, виглядає диспропорцією, вважає експерт.
На Закарпатті, в Одеській, Чернівецькій, Донецькій областях, нагадує експерт, є цілі окремі мононаціональні населені пункти, які вирізняються своєю колоритною культурою.
При цьому самій Росії варто було б звернути увагу на європейський характер національної політики України як на зразковий приклад, вважає політтехнолог.
Законопроєкт орієнтований на російськомовний і російський електорат
Політолог, експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник вважає, що Володимир Зеленський, сповідуючи тези свого попередника Петра Порошенка "Армія. Мова. Віра", інтерпретує їх на свій манір.
Робиться це, на думку Миколи Мельника, для того, щоб російськомовний і російський електорат побачили в Зеленському ту людину, за яку вони, власне, голосували у 2019-му. Президента, який захистить права всіх жителів України, а також закінчить війну.
Дії Зеленського суперечать його словам
Народний депутат України IV і V скликань, директор Українського центру соціальної аналітики Євген Філіндаш зазначає, що сама ідея подібного законопроєкту досить непогана.
За його словами, всупереч Конституції України, мінімум половина громадян України не мають змоги вільно використовувати свою рідну мову (насамперед йдеться про російську мову) в усіх сферах життя — від ЗМІ та сфери послуг до освіти.
Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, настільки важливий для України раніше ухвалений депутатами закон, який прописує поняття "корінні народи". Подробиці — в нашому матеріалі.
Також на порталі ви можете дізнатися, чому в РФ категорично засудили документ про корінні народи в Україні.