У Раді хочуть звільнити знакового міністра: які претензії до нього

Депутати офіційно запускають механізм звільнення з посади Германа Галущенка

Народні депутати з різних фракцій запустили реєстрацію ухвали про звільнення міністра енергетики Германа Галущенка. Про це 10 січня повідомив портал "Коментарі" із посиланням на народного депутата від "Голосу" Ярослава Железняка. Автором ухвали стала нардеп Ірина Совсун.

Як стверджує Желєзняк, однією з причин реєстрації постанови є "системна корупція в енергетиці". Також Галущенко ставлять у провину "ігнорування викликів на засідання парламенту та комітетів Ради".

Проте скандал вибухнув саме після відвідин міністром парламенту та суперечки із Совсун. Нардеп підтвердила у Facebook, що це вона зареєструвала ухвалу про звільнення Галущенка. Вона також розповіла про їхню суперечку під час години питань уряду.

Совсун зазначила, що енергокомітет Ради, в якому вона працює, отримав листа від представників Єврокомісії та посольства США. У ньому висловлено занепокоєння тим, що у публічному просторі з'являється інформація, що нібито вони підтримують проєкт із добудови 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС.

"Насправді ніякої підтримки з боку партнерів немає, і вони хотіли б у майбутньому уникнути таких маніпуляцій. Галущенко взяв слово, назвав представників Єврокомісії "клерками середньої ланки" і заявив: "Інно, мені дуже шкода, що ви бігаєте посольствами і поливаєте брудом нашу енергетику і нашу державу", - наводить Совсун обуривши її випад Галущенко.

На думку Галущенка, щодо добудови ХАЕС, "насправді це саме так, і якщо ми говоримо про третій і четвертий, то саме в тексті закону є норма, яка говорить про те, що ці блоки працюватимуть на американському паливі".

У Міненерго заявили, що у стенограмі засідання Ради "чітко зафіксовано, що заява міністра не стосується слів посла ЄС в Україні". У відомстві жалкують, що питання будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС "стало предметом маніпуляції, зокрема з боку окремих опозиційних депутатів Верховної Ради та експертів".

"У рамках відповідних публічних обговорень було використано приватне листування дипломатів середньої ланки, не уповноважених на висловлення офіційної позиції ЄС або держав-членів. Саме про це листування говорив міністр у своїй доповіді", - йдеться у повідомленні Міненерго.

Кабінет міністрів схвалив законопроєкт щодо добудови Хмельницької АЕС у квітні 2024 року. Галущенко заявляв, що добудувати третій енергоблок ХАЕС можливо за три роки. Він пояснив, що при добудові АЕС йдеться про кредитні кошти. Посол ЄС в Україні Катарина Матернова наголосила, що Євросоюз не фінансуватиме добудову енергоблоків ХАЕС, оскільки відповідний законопроєкт розробляли без консультацій із ЄС.