Уряд підтримав збільшення виплат за народження дитини: чи стане тепер українців більше

Закон передбачає підвищення одноразової виплати жінкам після народження дитини з 10,3 тис. грн до 50 тис. грн

Показник народжуваності в Україні зараз дорівнює 0,9 дитини на одну жінку, це є антирекордом в історії країни. В Україні ж готують новий закон про допомогу сім’ям – до і після народження дитини. Основна зміна: держава суттєво збільшує виплати для молодих батьків. Замість 10 тисяч гривень – 50 тисяч гривень. Саме стільки виплачуватимуть жінкам після народження дитини – це буде одноразова допомога. Жінкам без трудового стажу підвищать щомісячну виплату з нинішніх ~1 000 гривень до 7 000 гривень щомісяця. Чи зможе така фінансова мотивація влади мотивувати українців більше народжувати? Чи, враховуючи рівень інфляції й інші чинники, такі дії влади не дадуть бажаного ефекту? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Ризик бізнесу на дітях є занадто високим

Експерт Української фабрики думки Юрій Гаврилечко вважає, що ніякого стимулу для українців народжувати більше дітей дані ініціативи влади не дадуть.

"Певною мірою може повторитися ситуація 2005-2006 років, коли на анонсовані виплати по народженню дитини зреагували насамперед особи з низькою соціальною відповідальністю і за місяць-два після народження та отриманих виплат – новонароджені опинялися в будинках малюка... Демографічна криза має значно більше складових, ніж одна фінансова... Окрім того, питання зростання чи зниження народжуваності має комплексну природу, яка містить економічні, культурні, релігійні, політичні, безпекові фактори тощо. Тож спроба скопіювати частину досвіду більш розвинених країн, який виявився на 100% провальним й призвів лише до зростання популяції "вторинних мігрантів", але жодним чином не вплинув на зростання народжуваності серед власних громадян, не призведе сам по собі ні до чого позитивного і в Україні", – зазначив експерт.

Юрій Гаврилечко продовжує, у умовах, коли мінімальна зарплата дорівнює 8000 грн, щомісячна виплати на дітей в 7000 грн може спровокувати певний бізнес для злиднів на дітях, які стануть джерелом доходів для алкоголіків та наркоманів.

"Прості рішення складних проблем призводять до виникнення нових проблем, а не вирішення старих! Допомога по народженню не може і не має бути заміною зарплат! Тож варто у цій царині впроваджувати заходи із підвищення доходів працюючого населення, а допомога на дітей, як це вже довела вітчизняна практика (див. кейс "пакунку малюка"), повинна складатися з декількох компонентів, але з мінімумом саме грошей у чистому вигляді", – поділився думкою експерт.

Підсумовуючи Юрій Гаврилечко задається питанням, якщо ці виплати будуть на дитину до 3-х років, то, що далі робити? Все зводиться до ризику бізнесу на дітях із подальшим продукуванням соціальних сиріт, за живих батьків. Цей ризик є чи не максимальним за подібного підходу.

Стимул для українців народжувати дітей полягає не лише у фінансовій виплаті

Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков зазначив, що тут є дві складові, які потрібно враховувати.

"З одного боку, дійсно є громадяни, які залишили Україну через війну. Є громадяни, які тимчасово переміщені особи. І з точки зору народжуваності, і з точки зору перспектив країни поточний стан справ не свідчить про те, що у нас буде достатньо робочої сили, що у нас буде вистачати громадян, які можуть працювати. Тобто стимулювати народжуваність треба в будь-якому випадку. Питання в іншому. Чи є це підвищення такою сумою, яка б стимулювала українців народжувати дітей? Якщо порівнювати її з виплатами, які у нас були в 2010-2012 роках (у 2012 році сума становила 27 900 гривень, з якої 9 300 виплачувались одноразово – ред.), то можна обрахувати по курсу 8 грн за долар і зараз ці 50 000 перерахувати по курсу більше 40 грн за долар. Тобто будуть абсолютно різні суми і різне стимулювання", – прокоментував експерт.

На його думку, не лише на цю суму "купляться" громадяни, які будуть думати, народжувати чи не народжувати дітей. Громадяни будуть враховувати ситуацію миру, відбудови України, ставлення до України з боку інших країн, люди будуть враховувати питання безпеки і того, що робитиме влада після війни для того, щоб жити в країні було комфортно і безпечно. Саме це є головними чинниками, як стимулювати народжуваність.

"Сам по собі факт збільшення суми народження дитини є позитивним, але це не призведе до того, що в кожній родині буде, умовно кажучи, більше трьох дітей", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Читайте також на порталі "Коментарі" - продукти дуже сильно подорожчали: Держстат показав, як зросли ціни за рік.