logo_ukra

Coinspot 30.10.2020

BTC/USD

13235.90

ETH/USD

376.32

LTC/USD

52.74

НБУ 30.10.2020

USD/UAH

28.60

EUR/UAH

33.56

RUB/UAH

0.39

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Статті Політика рада "Неваляшка" української політики: кар'єрний шлях Олеся Довгого
commentss Cтатті Всі новини

"Неваляшка" української політики: кар'єрний шлях Олеся Довгого

Героєм чергового матеріалу з циклу "Шлях депутата" став Олесь Довгий, який вже на 21-му році життя став ученим, а на 26-му - занурився у світ великої української політики

22 вересня 2020, 17:30

СПЕЦПРОЕКТ "ШЛЯХ ДЕПУТАТА"

"Неваляшка" української політики: кар'єрний шлях Олеся Довгого

Народний депутат України Олесь Довгий

В українському політикумі не так багато людей, подібних народному депутату України VIII-IX скликань Олесю Довгому. Попри велику кількість скандалів, що тягнуться за цим політиком, він не зник з горизонту. Навпаки, в 2014-му році Олесь немов птах фенікс повстав з попелу небуття і досі  залишається в політиці.

Безбідна столична молодість

Олесь Довгий належить до тієї когорти людей, яких в суспільстві заведено називати "мажорами". Його батько Станіслав Довгий — в минулому керівник "Укртелекому" і Держкомзв'язку, народний депутат двох скликань, президент Малої академії наук України, член президії НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, член-кореспондент АПН України. Мати Лариса Довга — кандидат філософських наук, професор Київської національної консерваторії, старший науковий співробітник Інституту філософії НАН України. Відомий і дід політика, Олексій — письменник і поет.

Олесь народився в 1980-му році, в 1997-му закінчив столичну школу №58, і тоді ж, як свідчить його біографія на офіційному сайті, почав працювати референтом Української асоціації молодих юристів. Через три роки 20-річний Довгий став секретарем асоціації, потім працював науковим співробітником в ряді вишів. Цікаво, що вищу освіту в Національному авіаційному університеті політик отримав у тому ж році, коли став вченим — в 2001-му. Що є причиною цього — виняткова геніальність або зв'язки сім'ї — невідомо. У 2002-му році Довгий отримав диплом Київського національного економічного університету.

Але, як виявилося, робота науковим співробітником, а з грудня 2005-го — радником Державного департаменту інтелектуальної власності, не надто приваблювали 25-річного Олеся. Тому він вирішив зайнятися політикою.

Друга людина в Києві

Уже у квітні 2006-го року Олесь Довгий домігся феноменального успіху. Спершу молодик, якому ще не виповнилося 26-ти, був обраний депутатом Київської міськради, а потім — її секретарем, ставши таким чином другою людиною в офіційній ієрархії мерії столиці. Причому "за" висловилися всі, хто взяв участь у голосуванні, а це 65 депутатів.

Така одностайність депутатського корпусу надзвичайно знадобилося меру і самому Олесеві в майбутньої діяльності, коли обранці киян без нарікання та найменшого обговорення віддавали голоси на користь будь-яких рішень "молодої команди" Леоніда Черновецького. Найбільш скандальною в цьому сенсі стала сесія 1 жовтня 2007 року, де розглядалося 700 питань, 2/3 з яких стосувалися виділення землі. Попри це, депутатам на таку працю знадобилося всього 4 години. Вже тоді опоненти мера і секретаря міськради заявили про масові земельні махінації, згідно з якими в руки підставних осіб і контор потрапили не менше 1000 гектарів столичної землі.

Заяви опонентів столичної влади підтримав Шевченківський районний суд навесні 2008-го року, заборонивши виконувати рішення сесії до розгляду позову тоді ще не мера, а депутата Київміськради Віталія Кличка. Та й сама міськрада періодично переглядала свої попередні рішення із земельних питань. Проте сам Довгий продовжував перегравати опонентів, домагаючись потрібних для міської влади рішень на сесіях.

Опоненти не раз підіймали питання про відставку Олеся Довгого, але ці спроби постійно провалювалися, а в 2008-му році він був переобраний на пост секретаря міськради. Мабуть, найбільшими ляпасами опонентам секретаря міськради стали 15 липня 2010-го і 31 березня 2011-го. Дві спроби зняти Довгого (причому, першу ініціював він сам, а другу — тодішній глава КМДА Олександр Попов) провалилися. Градоначальник також звинувачував свого попередника у мільярдних розкраданнях.

Хай там що, але вже у квітні 2011-го Олесь Довгий подав у відставку з поста секретаря міськради столиці і пішов з політики. Як не дивно, але, не дивлячись на численні звинувачення опонентів, у правоохоронців претензій до нашого героя не виявилося.

Тим часом вже в 2014-му році депутат столичної міськради Тетяна Меліхова заявила, що згідно з попереднім звітом тимчасової контрольної комісії з питань перевірки легітимності рішень Київради, команда Леоніда Черновецького завдав шкоди Києву на суму в 70 млрд грн. У тому числі без конкурсу було передано понад 3000 гектарів землі (лише 1 жовтня 2007 року підставним житлово-будівельним кооперативам передали понад 1500 гектарів).

Вже восени 2012-го Олесь Довгий спробував повернутися у велику політику, балотуючись до Верховної Ради по мажоритарному округу №214 в столиці. Хоча новиною це не стало — розмови почалися ще на початку року. А фактично все літо кандидат провів на Дніпропетровщині, на думку опонентів, буквально "засіваючи" район "політичною гречкою" за прикладом Леоніда Черновецького.

Але це не допомогло, за результатами голосування 28 жовтня Довгий посів друге місце з 33,52% голосами виборців, поступившись кандидату від УДАРу Віктору Чумаку (38,91% голосів). Після цього майже на два роки політик випав з інформаційного простору.

Олесь Довгий і його зв'язки з Порошенком

В українську політику Олесь Довгий повернувся несподівано і з тріумфом. На парламентських виборах 26 жовтня 2014-го року він переміг на мажоритарному окрузі №102 у Кіровоградській області, набравши у 2,5 раза більше голосів, ніж його найближчий опонент.

Як варіант пояснення цього — ймовірна підтримка Довгого з боку влади. У всякому разі, у вересні 2015 го він поповнив ряди депутатської групи "Воля народу", за якою міцно закріпився шлейф політсили, що діє в інтересах тодішнього президента Петра Порошенка.

Ще сильніше цей шлейф закріпився за часів скандалу з "плівками Онищенко", коли екс-нардеп з тієї ж "Волі народу" Олександр Онищенко, який втік з України, опублікував аудіозаписи, де йшлося про нібито вимагання грошей Петром Порошенком та різні політичні і економічні махінації.

Першою була опублікована розмова Олександра Онищенка з Олесем Довгим, який, за словами нардепа-втікача, повинен був домовитися з ним, діючи в інтересах президента. На користь цього свідчив той факт, що перший заступник голови фракції БПП в Раді і неформальний "куратор" президентської політсили в парламенті Ігор Кононенко з 2006-го був депутатом Київради від блоку Черновецького, тобто був чудово і давно знайомий з Довгим.

Сам Довгий підтвердив "Українській правді" факт зустрічі з Онищенко в Лондоні, але заявив, що приїхав туди на його прохання як секретар групи "Воля народу" і бажаючи допомогти матері втікача, якій загрожувала в'язниця. У зв'язку з цим спілкуванням Довгим зацікавилося НАБУ, запросивши його як свідка.

Влітку 2017-го року Олесь Довгий вже значився в списку п'яти нардепів, яких тодішній генпрокурор Юрій Луценко мав намір позбавити депутатської недоторканності — політику все-таки пригадали звинувачення у земельних махінаціях на посаді секретаря Київміськради.

11 липня 2017-го року Довгий став одним з трьох парламентарів, яких колеги вирішили позбавити депутатської недоторканності. Два місяці по тому, 22 вересня, нардепу вручили офіційну підозру, однак через два місяці Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила справу у зв'язку "з відсутністю складу злочину". Правда, Юрій Луценко заявив про відкриття нової кримінальної справи, але  за цією заявою нічого не послідувало.

Потім нардеп знову зник з інформаційного простору, очевидно зосередившись на сім'ї. У всякому випадку, 27 травня 2019-го року він став батьком.

За нової влади Олесь Довгий також зумів знайти своє місце, знову впевнено перемігши на тому ж окрузі №102, і  цього разу залишившись позафракційним депутатом. У Верховній Раді IX скликання політик став головою підкомітету з питань медичного страхування комітету ВР з питань охорони здоров'я.

Свої обов'язки парламентар сприймає досить серйозно — з 14-ти запропонованих ним законопроектів 12 відносяться до сфери медицини. Наприклад, він запропонував ввести страхування пацієнтів від недбалості медиків. Також в своїх депутатських запитах Олесь Довгий підіймає питання добробуту українців. Правда, при цьому нардеп пропустив майже чверть засідань ВР — 27 з 121.

Цінитель прекрасного і успішний бізнесмен

Олесь Довгий не тільки досвідчений політик, але і успішний бізнесмен, а також дуже заможна людина.

Ще у 2008-му році виданню "Главред" Довгий заявив, що перші гроші він заробив, бувши причетним до ринку цінних паперів, фондового ринку і ринку нерухомості. За даними ЗМІ нардеп є партнером в сімейному бізнесі, який стосується девелопменту, приватної медицини, продуктів харчування та продажу елітної електротехніки. Група Олеся Довганя є партнером мережі медичних клінік "Добробут". На сьогодні, крім нерухомості та девелопменту, в сімейному бізнесі Довгих залишився продуктовий напрямок, пов'язаний з імпортом преміальних продуктів харчування, а також мережа магазинів елітної електротехніки Bang & Olufsen. Також разом з партнерами Довгий заснував один з перших інтернет-провайдерів і компанію "Синергія", яка першою в Україні почала продаж реклами в кінотеатрах і заснувала перший в країні інтернет-магазин з продажу аудіо- та відеоконтенту.

За даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl, батько нардепа Станіслав Довгий має стосунок до більш ніж  20-ти фірм, зосереджених, головним чином, в столиці. Сам нардеп був або досі є співвласником десяти комерційних структур.

Згідно з декларацією про доходи, майно та матеріальні активи, власну нерухомість нардеп придбав лише у 2019-му році, купивши в Києві за 21 млн грн квартиру, площею 413 квадратних метрів. Також він володіє житловим будинком садибного типу в 192 квадратних метра в Богуславському районі Київської області і чотирма земельними ділянками, загальною площею в 8576 квадратних метрів. Цивільній дружині політика Ірині Міненковій належать квартира в столиці в 106 квадратних метрів і 760 "квадратів" землі в області. Частину нерухомості нардеп орендує або має право там проживати.

Щодо автомобілів, то нардеп досить скромний. Особисто він володіє лише дев'ятирічним авто марки "LEXUS" і орендує трирічний "LAND ROVER". Також у власності політика є колекція з десятків картин, ювелірних виробів і наручних годинників.

Що ж стосується бізнесу, то нардеп відбив у своїй декларації кінцеву власність над 19-ю комерційними структурами, головною з якої є 90% ТОВ "КВ-Менеджмент", яке займається нерухомістю, гуртовою торгівлею, ресторанним господарством та іншим.

Численні комерційні структури Олеся Довгого — його головне джерело доходів за 2019 й рік — 6 млн 48 тис грн, в той час, як зарплата нардепа становить всього 529 929 гривень. Ще 20 418 гривень політик заробив у вигляді банківських відсотків. Його цивільна дружина Ірина Міненкова у вигляді відсотків отримала 1205, і 998 300 гривень — за ведення підприємницької діяльності, зареєструвавшись в 2017-му році, як консультант в питаннях бухгалтерії та оподаткування.

На рахунках в банках політик зберігає 76 592 евро, 14 036 доларів і 1 млн 195 тис. 947 гривень. А у вигляді готівки — 30 тисяч фунтів стерлінгів, 10 100 євро, 190 700 доларів США і 5 млн 301 тис. 200 грн. Ірина Міненкова зберігає в банках 2118 євро, 209 доларів і 6507 гривень, а готівкою має 40 тисяч євро, 30 тисяч доларів і 720 тисяч гривень.

Хоча доходи і активи нардепа великі, але судячи з переліку витрат, вони також чималі. Наприклад, один податок на доходи фізосіб склав 979 560 гривень. Або взяти хоча б численні покупки нерухомості, які Довгий зробив в 2019-му році. Якщо вірити політику, квартиру в столиці за 21 млн грн він купив в борг, і за станом на 27 травня був винен ще 13,5 млн грн. Втім, 27 липня Довгий виплатив 4,5 млн грн заборгованості, тим самим знизивши борг до 9 млн грн.


Нагадаємо, раніше "Коментарі" в рамках спецпроекту "Шлях депутата" розбиралися, хто такий глава Рахункової палати України Валерій Пацкан, вивчали в біографію Ярослава Дубневича. Також ми попорпалися в минулому одного з найодіозніших політиків України Іллі Ківи, представника депутатської групи "За майбутнє" Ігоря Палиці і нардепа Олександра Гереги.


Читайте Коментарі в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Новини партнерів

Новини

-->
Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!